Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ «ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ» ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΑΒ

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ «ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ» ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΑΒ

Την Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024, οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου για 3 ώρες, είχαν την ευκαιρία να

πραγματοποιήσουν ένα εξαιρετικά χρήσιμο σεμινάριο «Πρώτων Βοηθειών» από το ΕΚΑΒ, μετά την άμεση ανταπόκριση στο αίτημα μας από την κα Αγγελική Πουλοπούλου, Προϊσταμένη του Τμήματος Εκπαίδευσης του ΕΚΑΒ.

Ο κ. Χάρης Μουλακάκης, διασώστης-εκπαιδευτής του ΕΚΑΒ, ήταν εξαιρετικός στην παρουσίασή του καθώς με απλό και εύληπτο τρόπο εξήγησε στους μαθητές τις τεχνικές για την αντιμετώπιση του πνιγμού, ΚΑΡΠΑ, τη θέση ανάνηψης, τον τρόπο αντιμετώπισης κατάγματος και αιμορραγικού τραύματος.

Το πιο σημαντικό ήταν ότι οι μαθητές μας βιωματικά εξασκήθηκαν στις τεχνικές αυτές, υπό την άοκνη καθοδήγηση του κου Μουλακάκη. Παριστάνοντας άλλοτε τους διασώστες και άλλοτε τους παθόντες, εφάρμοσαν ό,τι παρακολούθησαν με μεγάλη επιτυχία. Εξάλλου κάθε απορία και ερώτηση που είχαν επιλυόταν άμεσα από τον εκπαιδευτή του ΕΚΑΒ.

EKAB 3

EKAB 1

EKAB 2

Θεωρούμε ότι η δράση αυτή θα αφήσει το αποτύπωμά της στους μαθητές μας.