Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ECOMOBILITY ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ECOMOBILITY ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

Ecomibility 2024

«Ξεκίνα, κινήσου, άλλαξε τη ζωή σου»

Την Πέμπτη 18 Απριλίου, ομάδα 7 μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου με τη συνεργασία των εκπαιδευτικών Γουρνά Κυριακής και Λυχούνα Φανής πραγματοποίησαν με μεγάλη επιτυχία, την παρουσίαση της δράσης τους, στα πλαίσια του διαγωνισμού Ecomobility 2024.

Μέσα από μια υποδειγματική συνεργασία που διήρκησε σχεδόν 5 μήνες, οι μαθητές ξεπέρασαν τον εαυτό τους , παρουσιάζοντας ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα . Με πυξίδα τη φαντασία τους , τη δημιουργικότητά τους, την εργατικότητά τους και τις εξαιρετικές ιδέες τους, «μάγεψαν» τους παρευρισκόμενους. Χωρίς μικρότητες και ανταγωνισμούς συνεργάστηκαν για να αναδείξουν ένα τόσο σημαντικό θέμα, όπως είναι η βιώσιμη κινητικότητα.

Με πολύ ευαισθησία και αξιοπρέπεια, προσέγγισαν το θέμα της αναπηρίας και προσομοίωσαν την πραγματικότητα που βιώνει ένα ανάπηρο κορίτσι στους δρόμους του Αγίου Δημητρίου, καθώς υποδύθηκαν το ρόλο αυτό. Δημιούργησαν μικρά βίντεο, τράβηξαν πλάνα με drone, σχεδίασαν όλη τους την παρουσίαση σε δρώμενο, ζωγράφισαν σκίτσα και μια γελοιογραφία,-δημιουργώντας από αυτά και ένα banner- διαμόρφωσαν μια ψηφιακή αφήγηση για την ιστορία του τόπου τους, επεξεργάστηκαν ερωτηματολόγιο με τα προβλήματα του Δήμου τους και τραγούδησαν το «Καλημέρα Ελλάδα» σε στίχους δικούς τους. Στο τέλος μετέδωσαν το σύνθημα: «Ξεκίνα, κινήσου, άλλαξε τη ζωή σου»!!!

Αυτό όμως που είχε μεγαλύτερη αξία, ήταν οι λύσεις που σκέφτηκαν και πρότειναν! Πρόγραμμα διαχείρισης απορριμμάτων με ανταποδοτικό όφελος ποδήλατα, για οικολογική μετακίνηση. Και μια υπέροχη εφαρμογή, δημιούργημα των μαθητών, όπου θα είναι προσβάσιμη από τους δημότες του Αγίου Δημητρίου. Εκεί θα καταγράφονται προβλήματα σε λακκούβες, κλειστούς δρόμους, χαλασμένα φανάρια, αλλά και νέα για τους ποδηλάτες, κουίζ για παιδιά και μια στήλη: «Ο δρόμος είχε τη δική του ιστορία», όπου θα μαθαίνουν τι σημαίνουν τα οδόσημα του Δήμου τους.

Αποτέλεσμα αυτού είναι να μας προσκαλέσει ο Δήμος και να έχουμε συνάντηση με το Δήμαρχο, το προσεχές διάστημα για να του εκθέσουμε τις απόψεις μας και να εξετάσουν τρόπους που μπορεί να αξιοποιήσουν τις λύσεις που προτείναμε.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Παπαδάκη και την κα Ζαμάνη από τoEcocity που συντόνισαν την εκδήλωση.

Ευχαριστούμε θερμά που μας τίμησαν με την παρουσία τους, οι:

ο Αξιωματικός Υπηρεσίας Τ.Τ Καλλιθέας κ. Βαρανάκης, ο Αντιδήμαρχος Εποπτείας Πόλης Αγίου Δημητρίου κ. Ταμπακόπουλος, ο δημοσιογράφος και Πρόεδρος της Αδελφότητας Δημητσανιτών κ. Σωτηρόπουλος, ο κ. Παππάς από τη «Στέγη υποστηριζόμενης διαβίωσης «ΑΡΙΑΔΝΗ», που βρίσκεται στον Άγιο Δημήτριο, ο Προϊστάμενος της Δημοτικής Αστυνομίας Αγίου Δημητρίου κ. Ανδρεόπουλος, ο κ. Χατζηχαραλάμπους , εθελοντής στο Ecocity, καθώς και ο εκπρόσωπος από τη θεραπευτική ιππασία Ελλάδας.

«Το μαύρο, το γκρίζο το διώχνεις μακριά,

και πράσινο γίνεται το τοπίο μπροστά!»

Θερμές ευχαριστίες στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την αμέριστη υποστήριξή τους,

και στον κ. Γρηγοριάδη και την κα Τσελεμπή για την ευγενική χορηγία του banner, το οποίο ήδη τοποθετήθηκε σε τοίχο του σχολείου μας.

Ακολουθεί  φωτογραφικό υλικό   και  βίντεο

Συγχαρητήρια παιδιά ! Καλή επιτυχία !!