Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΓΚΑΙΤΕ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΓΚΑΙΤΕ

Την  Τετάρτη 24/1/2024 τα παιδιά της Β' τάξης που έχουν γερμανικά ως ξένη γλώσσα επισκέφτηκαν το Γερμανικό Ινστιτούτο Γκαίτε.

Εκεί παρακολούθησαν με άλλα τρία σχολεία στα πλαίσια της δρασης: "Jugendkino" την γερμανική ταινία "Zu weit weg", η οποία είχε  αισιόδοξα μηνύματα και θεματολογία που αφορά στην καθημερινότητα των νέων, όπως τη φιλία, τη διαφορετικότητα, κ.ά.

Πριν την επίσκεψη στο γερμανικό ινστιτούτο  οι μαθητές έκαναν βόλτα στην οδό Πανεπιστημίου, θαυμάζοντας  κτίρια όπως ο  Καθολικός Ναός Αγίου Διονυσίου, το Οφθαλμιατρείο, η Ακαδημία και το Πανεπιστήμιο Αθηνών, η Εθνική Βιβλιοθήκη.

Μετά την προβολή της ταινίας  οι μαθητές περπάτησαν στην πλατεία Συντάγματος.

Οι συνοδοί εκπαιδευτικοί της διδακτικής αυτής επίσκεψης ήταν η κ. Γ. Μαυράκου, η  κ. Κ.  Αναγνώστου  και η κ. Μ. Δημήτρουλα